Treballant la Física a temps real

Aplicar els coneixements adquirits -fent servir les TIC com a eina- a una situació real de Física és autèntic treball competencial. És el que els nostres alumnes de 1r de Batxillerat han estat fent durant algunes sessions de classe.

A la matèria de Física de 1r de Batxillerat, els nostres alumnes han estat treballant amb simuladors proporcionats per la Universitat de Colorado, dels Estats Units. L’objectiu de les classes era poder treballar de forma intuïtiva, i a temps real, alguns problemes de dinàmica clàssica. D’aquesta forma, els estudiants han pogut observar com es desenvolupa un treball de Física i com reacciona el simulador quan se li donen dades reals amb les que treballar. S’ha de ser molt curós en les dades que s’introdueixen per obtenir els resultats que s’esperen. És l’aplicació de la teoria que s’ha après, a la pissarra i al paper, a la vida real.

Efectivament només ha estat un petit tast, però ha valgut la pena perquè els alumnes han vist que tot el que estan estudiant té una aplicació pràctica en la vida real, totes les dades i fórmules que han après reaccionen en un simulador tal i com es preveia que ho fessin.

Competència global
Noticia